Örgü Gelin Yeleği ModelleriÖrgü gelin yeleği lale modeli

Tartışmasız bayanların çok fazla tercih ettiği kıyafetlerin başında örgü yelekleri gelmektedir. Bu yazımızda da örgü gelin yeleği modelleri ve yapılışlarını inceleyeceğiz. Örgü gelin yeleği modelleri değişik yapılış tarzları ve zariflikleriyle ön plana çıkmaktadır. Örgü gelin yeleği modeli olan “lale modeli”nin yapılışını aşağıda anlatıyoruz.

Öncelikle 45 ilmek atarak başlıyoruz.

Birinci sıra: Bir kenar ilmeği boş olarak alıyoruz. Sonrasında 1 düz 2 ters, 1 şişin üstünden arkadan dolayarak 3 ilmeği birden arkadan düz olarak kesiyoruz. Sonrasında 1 kere dolayıp 2 ters örgü yapıp peşinden gelen 4 ilmeği saç örgüsünde yaptığımız gibi ikişerli olarak yerlerini değiştirip, değiştirdiğimiz 4 ilmeği düz olarak örüyoruz. Sonrasında 1 ters örgü yapıp, 4 ilmeği tekrar 2 şer ilmeği alıp yer değiştirerek saç örgüsü yapıyoruz. Saç örgüsünde dikkat edilecek nokta, saç örgülerinin biri sağa, diğer yaptığınız saç örgüsü sola bakmalıdır. Böylece örgü gelin yeleği olan lale modelinin ilk lale motifini bitirmiş oluyoruz.


yelek-modeli

Arka kısımdaki kılçık motifini 2 ters ilmek + 1 dolu ve arkadan düz olacak şekilde 3 ilmeği keserek + 1 dolayıp tekrar ilmeği ters örerek, tekrar 4 ilmeği saç örgüsü yaparak bu sırayı bir kılçık, bir lale motifleri yaparak tamamlıyoruz. Arka sıraya geçtiğimizde düz örülen ilmekler ters, ters örülen ilmekleri düz şekilde örüyoruz.

İkinci sıra: Yine bir kenar ilmek alındıktan sonra 1. ilmek düz + 2 ilmek ters + 1 dolayıp 3 ilmeği arkadan düz olarak kesip, tekrar 1 dolayıp, 2 ters olarak örelim.

Not: Kılçık motifini her sırada bu şekilde örmemiz gerekiyor.

gelin-yelegi-modelleri

Lale kısmını yeniden oluşturuyoruz. 4 ilmeği düz, 1 ilmeği ters, 4 ilmeği tekrar düz olarak örüyoruz. Sonrasında tekrar kılçık kısmını örüyoruz. 7.sıraya geldiğimizde kılçık yaptığımız kısmını aynen lale motifi yaptığımız kısımda 2 ilmek düz olarak örüp, 3. ve 4. ilmeği birlikte alarak kesip, sonrasında ilmek dolayıp 1 düz + 1 ilmek dolayıp, 2 ilmek alıp kesiyoruz ve 2 ilmek düz örüyoruz. Bu sırayı bu şekilde tamamlıyoruz. Lale motifi 3 ayar olana kadar kesmeye devam ediyoruz. Lale motifinin kendini belli ettiğini bu şekilde göreceğiz. Motif ortaya çıkacaktır. Lale motifinin uç kısmı 3 ağar olunca kılçığın üstüne lale motifi, lale motifinin üstüne kılçık motifi denk gelecektir. Sonrasında tekrar birinci sırayı örmeye başlayacağız.

Artık kılçık ve lale motifleri oturup, model ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu şekilde sıralı olarak örerek yeleğimizi tamamlayacağız.

Evet, böylece lale modeli gelin yeleğimizi örmüş oluyoruz. Sitemizde sizler için hazırlanmış daha birçok örgü modellerini bulabilirsiniz. Takipte kalın.

Yorum Yazın