Oturma Odası Dekorasyon FikirleriKonu İçeriği

Oturma odası dekorasyon fikirleri

Günümüzün hatta hayatımızın büyük bir çoğunluğunu geçirdiğimiz oturma odalarını sade ve basit olan görünümlerinden kurtarıp daha dekoratif ve şık bir hale getirmek sizlerin elinizde. Oturma odanıza ferah, rahat ve modern bir hava katmak istiyorsanız, oturma odanızın kasvetli, basık ve karanlık ortamını birazcık da olsun ortadan kaldırmak için makalemizi okumaya devam edin. Elbette kendi tasarlayacağınız bir oturma odası tercih edebileceğiniz gibi bir dergiden ya da katalogdan oturma odası dekorasyonlarından ilham alabilirsiniz. Tabi ki oturma odası tasarımları konusunda uymanız gereken herhangi bir kural yok bütün her şey size ve sizin hayal gücünüze kalmıştır.

Koltuk takımı seçimi

Eğer küçük bir oturma odasına sahip iseniz L koltuk ve bir adet berjer tercih edebilir. Oturma odanızı daha kullanışlı bir hale getirebilirsiniz. Büyükçe bir oturma odasına sahip iseniz oturma grubu tercih ederek daha fazla alanı doldurmuş olursunuz. Koltuk takımlarının renk tercihinde ise duvar ve halınızın rengine yakın bir renk tonunu tercih ederek ortamda bütünlük sağlayabilirsiniz. Koltuk takımının rengini seçmek kadar koltuk takımını doğru konumlandırmakta önemlidir. Üçlü kanepeyi odanın merkezinde konumlandırmak her zaman için odayı daha bütün bir hale getirecektir. Oturma odası modellerinden kendi zevk ve tercihinize uygun olanı seçip evinizde konumlandırabilirsiniz.

L koltuk takımı


Renk tercihi

Oturma odanız fazla güneş almıyorsa daha açık renklerde mobilyalar ve duvar rengi tercih etmelisiniz. Mümkünse parkelerinizi değiştirerek beyaz ya da açık tonları tercih edebilir ve odanın kasvetli ve karanlık olan havasından kurtarabilirsiniz. Eğer duvarlarınızı boyamak istiyorsanız mobilyalarınızın renklerine yakın renkler tercih etmeye özen göstermelisiniz. Renk tercihinde açık ve sade renkleri tercih etmeniz size huzur, mutluluk ve rehatlatıcı bir etki sağlayacaktır.

beyaz oturma grubu

Tablolarla süsleyin

Oturma odası denilince sadece doğru renkleri kullanmakla değil ayrıca birkaç tablo ile bomboş duvarları hem süsleyebilir hem de oturma odasına farklı bir görünüm katabilirsiniz. Tablolarla duvarları süslerken fazla abartmamaya özen gösterin. Farklı tablolar ve duvar süsleri için dergilerde bulununan oturma odası dekorasyon örneklerini inceleyerek yeni ve farklı fikir sahibi olabilirsiniz.

tablolu oturma odası

Doğru ışıklandırma

Oturma odanız fazla güneş alıyorsa koltuk ve kanepe takımlarınızı güneş ışınlarını yan tarafından alacak şekilde konumlandırın. Televizyonunuzu güneş ışıgını dik alan bir duvara asla monte etmeyin. TV ünitesi kullanıyorsanız ya da televizyonunuzu duvara monte ediyorsanız. güneş ışıgından en az faydalanan bir alana koyun.

otuma odası fikirleri

Birkaç küçük detay

Son olarak etkisi oldukça fazla basit birkaç adımı anlatacağım. Oturma odanızı dergi ya da kataloglarda gördüğünüz gibi döşeyebilirsiniz. Tabi ki yine son kararı yine siz vereceksiniz ama bir kaç tüyo her zaman hayat kurtarır. Zemin için minder ya da yastık kullanarak dekoratif objeleri kullanabilirsiniz. Duvara asabileceginiz bir tablo, süs eşyaları ve keçe çantalar ve bunun gibi eşyalarla süsleyebilirsiniz.

mavi renkli oturma grubu pembe renkli oturma odası mor renkli oturma odası klasik tarz oturma odası modern oturma odası takımı

Oturma odanız için farklı tasarımları kendiniz evinizde yapabilirsiniz. Bu tasarımlardan birisi olna İple Abajur Yapımı ile en ucuz yoldan kendi evinizi tasarlayabilirsiniz.

Yorum Yazın