Peçete Yapıştırma Tekniği İle Vazo SüslemeKonu İçeriği

Peçete yapıştırma tekniği ile vazo süsleme nasıl yapılır?

Çiçekleriniz için dekoratif vazoya ihtiyacınız var ise çok paralar vererek pahalı vazolar almak yerine evde kendiniz harika ve birbirinden güzel vazolar yapabilirsiniz. Ayrıca bu tekniği cam bardaklara, sürahilere, kaselere ve hayal edebileceğiniz bütün camdan ürünlere kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

Birazcık da olsa el beceriniz varsa ve kendinize boş zamanlarınız için bir hobi, uğraş arıyorsanız peçete yapıştırma yöntemi ile vazo süsleme tekniğini uygulayabilirsiniz. Basit birkaç adımla sizlerde evinizin dekorasyonuna farklılık katabilirsiniz.

Süt şişeleri, soda şişeleri ya da cam kavanozları da peçete kaplam tekniği ile dekoratif ve şık bir hale getirebilirsiniz.


İhtiyacımız olan malzemeler:

  • Cam vazo,
  • Beyaz sprey boya,
  • Sprey parlak vernik,
  • Peçete tutkalı,
  • Desenli peçete,
  • Geniş uçlu fırça.

vazo boyama

İlk olarak peçete yapıştırma işlemini uygulayacağınız vazoyu iyice yıkayın, ardından kurulayın. Vazonun iyice kuruduğundan emin olun eğer iyice kurutmazsanız boyama aşamasında sıkıntı yaşayabilirsiniz.

beyaz vazo

Sprey boyayla vazoyu iki kat boyayın. Boyama işlemini fırça ile de yapabilirsiniz ama boyama işlemi biraz daha uzun sürecektir ve fırça izleri kalacaktır. Ama elinizde sprey boya yoksa su bazlı beyaz boya ile de boyayabilirsiniz. Ayrıca cam boyası da tercih edebilirsiniz.

beyaz vazo boyama

Boya iyice kuruduktan sonra peçetede ki desenleri kendi zevkinize göre kesip ister rastgele isterseniz de bir düzene göre sıralayabilirsiniz. Kestiğiniz parçaları vazonun üzerine peçete tutkalı ile yapıştırmaya başlayın. Yapıştırma işlemini oldukça dikkatli yapın çünkü peçeteler oldukça narin eşyalardır ve tutkalla da birleşince parçalanma ihtimalleri oldukça fazladır.

vazo desenleri

Bütün peçete parçalarını yapıştırma işlemini yaptıktan sonra tüm yüzeye yeniden peçete tutkalı sürün. Peçete tutkalını tekrar sürmenin nedeni ise tutkal değmemiş peçete parçalarını vazonun üstüne tamamen sabitlemek.

vazo vernikleme

Vazonun yapıştırmak istediğiniz tüm yüzeyine peçete yapıştırdıktan sonra tüm yüzey tamamen kuruduktan sonra iki kat sprey vernik atın. Boyama işleminde olduğu gibi sprey vernik yerine fırça ile de vernikleme işlemini yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Derya Baykal Havlu Kenarı Modelleri ve Yapılışı‘nı incelediniz mi?

Aşağıdaki görsellerden farklı modeldeki peçete yapıştırma yöntemi uygulanan vazoları ve şişeleri inceleyebilirsiniz.

Yorum Yazın