Pet Şişeden Sepet YapımıKonu İçeriği

Pet Şişeden Sepet Yapımı

Evimizde biliyorsunuz ki, sizlere pek çok şekilde fayda verecek olan kullanılmayan ya da çöpe gitmesi gereken ürünler bulunmaktadır. Bunların arasında şüphesiz ki sürekli kullandığımız pet şişeler yer almaktadır. Kullanılmayan pet şişeleri değerlendirmek isteyenler için, pet şişeden sepet yapımı hakkında kısaca bilgiler vereceğiz. Elbette ki tercih edeceğiniz pet şişe, yapmak istediğiniz sepetin büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilecektir.

Bahsettiğimiz yöntem ile iki farklı model oluşturabilmeniz mümkündür. Bunlardan bir tanesi, pet şişe üzerine yapılması gereken örgü modeli olurken, bir diğeri de, pet şişeleri şerit halinde keserek, kalın bir ip haline getirdikten sonra bunları örerek oluşturmaktır. Sizlere ikisi hakkında da kısaca bilgiler verelim.


Örgü Sepet Modelleri

Genel olarak, 5 kg’lık su şişeleri bu iş için uygun ve kullanışlı olacaktır. Pet şişeyi, istediğiniz yükseklikte ortadan ikiye ayırarak, yükseklik ayarlaması yapabilirsiniz. Daha sonra, üzerine, kalın şişler ve farklı örnekler kullanılarak bir kılıf oluşturmanız gerekiyor.

Daha sonra ise, sepet sapı olarak, pet şişeden şerit halinde bir parça kesebilirsiniz. Yine bu sap için de bir kılıf örerek, kaplamasını gerçekleştiriniz. Sapı uygulamak üzere de pet şişenin her iki tarafından da delik açarak, sabitleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra sağlam bir yapıştırıcı kullanarak da sabitleyebilirsiniz. Bu sabitlenen yerlerin görüntüsünü düzeltebilmek üzere ise yine iplerden oluşturulmuş çiçek motifleri kapatıcı özellik sağlayacaktır.

Diğer Model

Diğer bir model olan ise, pet şişeleri bir makas yardımı ile keserek, şerit halinde parçalar oluşturmak. İlk olarak, istediğiniz pet şişeden sepet modeli için parçaları yetecek kadar hazırlamanız gerekiyor. Daha sonra ise, birbiri üzerine koyarak, hasır örgüsü gibi modelleyebilir, kendinize uygun bir tasarım elde edebilirsiniz.

İp Haline Getirmek

Eğer ki ip kadar ince parçalara ayırmak ve daha çok uğraşmak istiyorsanız, bunun için özel bir kesici temin etmeniz gerekebilir. Makas ile çok ince parçalara ayırmak mümkün olsa da bir hayli zordur. Bunun için özel olarak hazırlanan bir aparat kullanarak, oldukça ince parçalara ayırabilir. Daha sonra ise oluşturmak istediğiniz sepet için kullanabilirsiniz.

Yorum Yazın