Pıtırcık Örgü ModeliKonu İçeriği

Pıtırcık Örgü Modeli

Örgü yapmak her kadının sevdiği hobiler arasındadır. Kimileri hobi olarak örgü örerken kimileri bu işi ticari anlamda yapmaktadır. Çalışan ve örgü yapmaya vakti müsait olmayan kadınlar hazır örülmüş olan örgüleri alarak ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Özellikle kış aylarında keyifli bir hobi olan örgüler kazak, bere, ceket, atkı gibi birçok formda karşımıza çıkmaktadır. Sizler için sevilen pıtırcık örgü örneği hakkında bir yazı hazırladık. Birçok giyside kullanılan bu modelin nasıl yapılacağını aşağıdaki yazımızda okuyabilirsiniz.

Pıtırcık Örgü Modeli Malzemeleri

  • İstediğiniz renkte orta kalınlıkta yün
  • Lastik kısmı için kullanılmak üzere 3 numara şiş
  • Modeli örerken kullanılmak üzere 5 numara şiş

Pıtırcık Örgü Modeli Yapılışı

Yapılışını anlatacağımız model kendi kendine toparlayan bir modeldir. İlk olarak kırmızı ip ile lastik yaparak örgümüze başlıyoruz. Ardından diğer renge geçiyoruz. Başka renk ip ile örgümüzü düz olarak örüyoruz. 1 kenar ilmeği ördükten sonra 1 ilmek örüp ardından 1 ilmek daha örmeden şişi boşa alıyoruz. Sırayı tamamlayana kadar bu şekilde devam ediyoruz. İkinci sıraya geçtiğimizde beyazla devam ediyoruz. Düz olarak ördüğümüz beyaz ilmeği örüyoruz. Boş aldığımız ilmeği ise bizden tarafa geçirip tekrar örüyoruz. Sıra sonuna kadar aynı işlemleri tekrarlıyoruz. Pıtırcık örgü modeli yapımı için 3. sırada ise ilmeklerimizin yerini değiştiriyoruz. Lastik olarak başladığımız rengin ilmeklerini örmeye, diğer rengin ilmeklerini ise boş almaya başlıyoruz. Daha sonra ise ilk iki sırayı tekrar ediyoruz. Her iki sırada renk değiştirerek devam ediyoruz. Her yaptığımız renk değişiminde boş aldığımız ilmekleri örüyoruz, ördüğümüz ilmekleri ise boş alıyoruz. Örgümüzün tamamını bu şekilde sürdürüyoruz.


Pıtırcık desenli örgü modeli bilhassa bebek kıyafetlerinde sık kullanılmaktadır. İki renkli olarak yapılan bu örgü bebek örgülerine sevimli bir hava katmaktadır. Şişle örülen modeli bebek yeleği ve ceketi olarak örebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey yukarıdaki adımlara dikkat ederek örgüyü tamamlamak olacaktır. Sevdiklerinizin çocukları için kendi çocuklarınız için bu jakarlı modeli kullanabilirsiniz. Sizler için hazırlamış olduğumuz galerimizde birbirinden farklı örgü modelleri paylaşmaktayız. Bere ve atkı takımı olarak bu modelleri kullanabilirsiniz.

Yorum Yazın