Plastik Atıklar ile Yaratıcı MaketlerKonu İçeriği

Plastik Atıklar ile Yaratıcı Maketler

Doğanın kusursuz işleyişi, süreklilik halindeki doğal döngüleri sayesinde devam ederken; içinde yaşadığımız çevrenin temizliği ve doğal döngünün devamlılığına olan katkımız oldukça önemlidir. Hepimizin bildiği gibi plastik atıklar da doğada çözünmesi en zor olan materyallerden biri olarak, çevreye oldukça zararlıdır. Peki, bizler, çevremizi korumak adına plastik materyalleri yaşadığımız çevreden nasıl uzaklaştırabiliriz? Bu uzaklaştırma işlemini nasıl keyifli bir hale getirebiliriz? Gelin birlikte göz atalım.

Neden Plastik Materyaller?

Daha önce de bahsedildiği gibi, plastik atıklar, doğada oldukça yavaş çözündüğünden ve üretimi gün geçtikçe arttığından oldukça tehlikeli bir hale gelmektedir. Çevrenize baktığınızda, pek çok ürünün plastikten yapıldığını ve doğaya atık olarak atıldığını gözlemleyebilirsiniz.


Nasıl Başlamalıyız?

Açık bir alana çıkıp, toplayabildiğiniz kadar atık plastik atıkları toplamaya başlamalısınız. Sonrasında maketlerinizde kullanacağınız için ne kadar çok ve farklı büyüklükte plastik atık toplarsanız, maketinizin yapımı da o kadar kolaylaşır.

Hayal Gücünüzü Zorlayın

Yapacağınız maket tamamen sizin hayal gücünüze dayanacağından, maket yapım sürecinde ne isterseniz yapabilirsiniz. Topladığınız plastikleri istediğiniz renge boyayıp istediğiniz şekilde birbirine yapıştırabilirsiniz. Plastik malzemelerle büyük bir ev yapabilir, çocuğunuzun odasını süsleyecek rengârenk bir balık modeli oluşturabilir; ya da tamamen yaratıcılığınıza kalmış maketler yapabilirsiniz.

Çocuklarınızda Çevre Bilinci Oluşturun

Çocuklarınızla, tanıdıklarınızla veya küçük yaş grubu öğrencilerinizle yapabileceğiniz bu aktivite sayesinde, hayatlarının keşif ve karakter oluşumu yönünde önemli adımlarını attıkları bir dönemde olan çocuklarda, çevre bilinci ve doğa sevgisi gibi önemli yaklaşımları uyandırmış olma şansını, onları keyifli bir sürecin parçası yaparak elde edebilirsiniz.

Bu süreçteki çevre bilinci duygusunun yanı sıra hayal gücünün zorlanması da hem çocuklarınız hem de sizin için oldukça keyifli hale gelecektir.

Maketlerinizle Neler Yapabilirsiniz?

Evinizin bir bölümünü veya çocuklarınızın odalarını bu yaratıcı maketlerle süsleyerek diğer insanlarında dikkatini çekerek, içinde yaşadıkları çevreye karşı bir sorumluluk bilinci geliştirebilirsiniz.

Aynı zamanda örneklerine pek rastlanmayan yaratıcı plastik maket oyuncaklarınızı internet üzerinden tanıtıp uygun ücretler karşılığında satabilir; hem çevrenizi koruyup, hem keyifli ve kaliteli vakit geçirip, hem de bu işten para kazanabilirsiniz.

Yorum Yazın