Plastik Kutulardan Sepet Nasıl Yapılır?Konu İçeriği

Plastik kutulardan sepet yapımı

Evde kullanmadığınız plastik yoğurt kaplarını değerlendirmenin yollarından birisi de yoğurt kaplarısepet yapmaktır. Plastik tava yoğurdu kaplarını, derin yoğurt kaplarını, peynir kutularından sepet yapabilirsiniz. Genellikle kullanılıp bittikten sonra çöpe atılan plastik kutuları artık dekoratif birer ev eşyasına dönüştürebilirsiniz.

Yoğurt kabından yapılan sepeti nişan sepeti, kına gecesi sepeti, bebek sepetleri gibi birçok eşyaya dönüştürebilirsiniz. Eğer nişan sepeti yapmak istiyorsanız sepetin üzerine ince bir tülle kaplama yapabilirsiniz. Daha birçok tekniği evinizde kendinizde uygulayabilirsiniz.

İhtiyacımız olan malzemeler:

  • Plastik yoğurt kutusu,
  • kurdele,
  • Yapıştırıcı,
  • İnce tül,
  • Gazete kağıdı,
  • Elyaf kumaş parçası,
  • Elyaf.

Plastik kutulardan sepet nasıl yapılır?

Plastik yoğurt kutusunun tüm yüzeyin elyafla kaplayın. Elyafı yapıştırmak için silikon tabancası kullanabilirsiniz. Silikon tabancası işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Silikon tabancası bulamadıysanız ya da evinizde yok ise güçlü bir yapıştırıcıda işinizi fazlasıyla görecektir.


plastik kap elyaf kaplama

Yoğurt kabının tüm yüzeyini elyafla kapladıktan sonra renkli ya da beyaz renkte saten kurdele ile yine tüm yüzeyini kaplama yapmanız gerekiyor. Kurdele kaplama işlemini sepetin iç kısmından başlayarak diğer iç kısmına gelene kadar kesmeden yapıştırın. Kurdeleyi yapıştırma aşamasında oldukça gergin yapıştırın.

sepet yapımı 3 sepet yapımı 2 sepet yapımı 1 sepet nasıl yapılır

Kurdele yapıştırma işleminin ardından ise kutunun zemin yüzeyine elyaf kumaş parçasını silikonla yapıştırın. Sepetin saplarını yapmak için gazete kağıtlarını kalın ve uzun bir çubuk şekline getirin. Çubukları sepeti kapladığınız elyaf kumaşla ile kaplayın.

sepet yapımı 4 sepet süsleme sepet süsleme 2

Sepetin yan taraflarını süslemek için ince tülü ya da başka bir kumaş parçasını kullanabilirsiniz. Renkli güller ile çevresini süsleme yapabilir daha şık bir sepete sahip olabilirsiniz. Az bir maliyetle oldukça şık bir sepeti sahip olabilirsiniz.

sepet12 sepet sepet yapma

Bir önceki yazımızda Şarap Bardağı İle Dekoratif Mumluk Yapımı başlıklı yazımızda ilginizi çekebilir.

Aşağıdaki videodan daha detaylı bir biçimde yoğurt kabından sepet yapımını inceleyebilirsiniz…

Yorum Yazın