Püsküllü Örgü Kırlent Nasıl Yapılır?Konu İçeriği

Püsküllü örgü kırlent yapımı

Dokuma püsküllü örgü kırlent modeli, bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz. Eğer yastık tasarımı üzerinde çalışıyorsanız sizin için derlediğimiz örgü kırlent modelleri sizlerinde beğeneceğinden eminiz. Bu şık ve muhteşem tığ işi örgü kırlent modelleri ve yapımı ile eğlenirken evinizdeki oturma odasına yada yatak odanıza harika dokuma püsküllü yastık kılıfları yapabilirsiniz. Kırlent örgü modelleri yaparken dilediğiniz renk iple örgü yapabilirsiniz. Özellikle örgü kırlentlerde krem, beyaz ve açık mavi gibi renk tonları çok hoş göründüğünü söyleyebiliriz.

Püsküllü örgü kırlent yapılışı ve örnekleri ile birlikte anlatmaya başlamadan önce küçük bir hatırlatmada bulunalım. Örgüyle ilgilenen bayanlar için bu kırlent yapımı çok kolay ve basittir. Örgü kırlent modelleri ve yapımını bilmeyen içinde görsellerle birlikte anlatımı takip ederseniz kolayca yapabilirsiniz. Bu şık örgü kırlentleri ev dekorasyonunda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Şimdi hep birlikte püsküllü kırlent yapımına geçelim.

Nelere ihtiyacımız var:

  • Normal kalınlıkta ipeksi yumuşak iplik
  • Tığ kanca (boyut 5.50 mm)
  • Plastik ip iğnesi
  • 18 yastık formu
  • 1/4 yastık kumaşı
  • 45 cm yastık
  • Dikiş makinesi

Örgü kırlent nasıl yapılır?

Adım 1: 74 zincir çekerek örmeye başlayalım. Beş zincir üzerine bir trabzan yaparak devam edelim. Daha sonra bir zincir çekerek, bir zincir atlayalım, bir trapzan yaparak devam edelim. Bu örme işlemini sıra sonuna kadar örerek devam edin.


Adım 2: Dört zincir çekerek dönelim. Yine adım 1’deki gibi örmeye devam edelim. Trabzan tepesine batarak otuz beşinci sıraya gelene kadar görselde gördüğünüz gibi örmeye devam edin.

Örgü Kırlent Yapılışı Aşama 1

Örgü kırlent modeliniz, kare eşit parça olarak bitmiş olacaktır. Ördüğünüz kırlent modelini köşelerinden üçgen şeklinde katlayın ve kare olup olmadığını bu şekilde kolayca anlayabilirsiniz.

Örgü, iplikten uzunca bir parça alın ve ikiye katlayarak plastik ip iğnesinden ucunu geçirin. Görselde görüldüğü gibi bir içten bir dıştan geçirin.

Örgü Kırlent Yapılışı Aşama 2

Örgü, yukarı ve aşağıya giderken geri dönüşlerde de geldiği yönde indirin. Gittiği yönde inişinden emin olun. Eğer örgü oldukça büyük ölçüde ise, küçültmek için iplik üzerinden çok sıkı çekmeye çalışın.

Örgü Kırlent Yapılışı Aşama 3

İp geçirme işlemini görselde görüldüğü gibi üçgen bir tasarım olacak şekilde oluşturun.

Örgü Kırlent Yapılışı Aşama 4

Kırlent örgünün üst kısmına zıt renklerde olan bir ipi aynı yöntemlerle geçirelim.

Örgü Kırlent Yapılışı Aşama 5

Örgümüzün üzerine yine aynı yöntemleri kullanarak üst kısmına farklı renkler seçerek dokuma görüntüsü verelim.

Örgü Kırlent Yapılışı Aşama 6

Örgü kırlente püskül takalım. Görselde görüldüğü gibi üçgenin uç kısımlarından başlayarak iplikleri döngü ile püskül ekleyin. İsteğe bağlı olarak farklı renkler kullanarak üçgenin üst satırına püsküller ekleyebilirsiniz.

Örgü Kırlent Yapılışı Aşama 7

Şimdi püsküller hep aynı uzunlukta olduğu için püsküllerin yandan uç kısımlarını görselde gördüğünüz gibi 4 cm olacak şekilde kesin.

Örgü Kırlent Yapılışı Aşama 8

Püsküllerin yan uçlarından 4 cm kestikten sonra orta uç kısımlarını da 5 cm şeklinde ayarlayarak kesin.

Örgü Kırlent Yapılışı Aşama 9

Son olarak püskülleri kestikten sonra kırlent kumaşını dikin.

Örgü Kırlent Yapılışı Aşama 10

Uzun uğraşlar sonuncunda örgü kırlent modelini yaptık bu örgü modeli sizce nasıl?

Örgü Kırlent Yapılışı ve Modelleri

Bir önceki konumuz da Tığ işi Örgü Cüzdan Yapımı başlıklı yazımızda örgü cüzdan nasıl yapılır ve modelleri hakkında bilgiler vermiştik.

Yorum Yazın