Renkli Kum Boyama Nasıl Yapılır?Konu İçeriği

Renkli kum boyama nasıl yapılır?

Çocukların eğlenerek ve zevkle vakit geçirdiği etkinliklerden birisi de olan renkli kum yapıştırmadır. Adında da anlaşılacağı üzere renkli kumların özel olarak hazırlanmış kum yapıştırma kartonunun üzerindeki desenlerin doldurulmasıdır. Yapmanız gereken sadece renkli kumları yapıştırmak istediğiniz yüzeylerin yapışkanlı kısımlarını kartondan çıkarmak ve yapışkan yüzeye renkli kum tanelerini tamamen yapıştırmak. Özellikle okul öncesi çocukların zihinsel gelişimlerinde oldukça faydalıdır. Küçük yaştaki çocukların kas becerilerini ve zeka gelişimlerini desteklemesinin yanında çocukların aileleri ile eğlenceli ve kaliteli vakit geçirmelerini sağlar. Bu etkinliği kendi başına yapmaya çalışan çocukların ise öz güvenleri ve başarıları artmaktadır.

Kum boyama işlemi yapabilmek için farklı renklerde hazır satılan kumlara ihtiyacınız vardır. İsterseniz de evde kendinizde hazırlayabilirsiniz. Kumların yapıştırılacağı şablonu isterseniz hazır olarak satın alabilirsiniz ya da boyama kitabından bir resim üzerinde de çalışabilirsiniz. Farklı resimler için ise internet üzerinden çıktı alarak kum yapıştırma şablonu oluşturabilirsiniz.

01. Evde boyalı kum yapımı

renkli kum yapıştırma


Kum boyama yapmak için hazır renkli kum satın almak istemiyorsanız evde kendinizde renkli kum hazırlayabilirsiniz. Yapmanız gerekenler ise ilk olarak elemiş olduğunuz kumu iyice yıkamak daha sonra ise toz boya veya jel gıda boyası ile iyice karıştırıp boyamaktır. Boyama işleminde kum tanelerinin tamamen boyanmasına özen gösterin. Son olarak ise kumlar tamamen kuruduktan sonra ise fırınlanmalıdır. Eğer hazır kum kullanacaksanız ürünün gerekli izinleri taşıdığından emin olun.

02. Kum yapıştırma da dikkat edilmesi gerekenler

kum boyama nasıl yapılır

  • Hazır şablonlarda ilk olarak şeklin sınırları boyanmalıdır.
  • Boyama aşamasında ilk olarak koyu renkli alanlar, daha sonra ise bunu açık renkli alanlar takip etmelidir.
  • Aynı renkte boyanmak istenen yüzeyle birlikte boyanmalıdır.

Renkli kum boyama DIY projesini nasıl buldunuz? Çok harika bir şey…

Yorum Yazın