Renkli Tüller İle Bileklik Nasıl Yapılır?Konu İçeriği

Renkli tüller ile bileklik yapımı

Makrome düğüm atma tekniği ile bileklik yapımı hem kolaydır hemde şık bir tasarıma sahiptir. Bu bileklik yapımında diğer bilekliklerden farklı olarak tüller kullanacağız. Bileklik yapımında farklı teknikler kullanabilirsiniz. Renkli tüller kullanarak şık bileklikler yapabilirsiniz.

Makrome tekniğini bilmeyenler için kısaca değineyim. Makrome ipe düğüm atarak bileklik, kemer, toka, kolye ve daha bir çok takının yapılmasında kullanılan yöntemdir. Bu yöntemde iplere sıkı düğümler atarak şekil verilir. Makrome tekniği ile bileklik yapmak  istiyorsanız Düğüm Atma Tekniği İle Bileklik Yapımı başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Renkli tüller ile bileklik yapımı malzemeleri

  • Renkli Tüller
  • Makas
  • Süsler

Renkli tüller ile bileklik nasıl yapılır?

01. Tülleri kesin

tül bileklik


Renkli Tülleri İstediğiniz kalınlıkta kesebilirsiniz. Yaklaşık olarak 2 cm eninde kesmeniz bileklik yapımı için yeterli olacaktır.

02. İlk düğüm

tül bileklik yapımı

Bileklikte kullanmak istediğiniz renkteki tülleri seçtikten sonra bütün tülleri bir araya getirerek halka şeklinde düğüm atın. Geri kalan düğümleri daha kolay atmak için bu halkayı bir yere sabitleyin.

03. Düğümlemeye devam

bileklik tülden

En solda bulunan tül ile hemen yanındaki tülü düğümleyin. Buradaki tüllerden gidersek mavi tülü pembe tülün arasından geçirin. Pembe tülü dümdüz tutun ve mavi tülü pembe tülü içerisinden geçirin. Sıkı bir düğüm atın.

04. Devam

makrome tül bileklik

İlk olarak pembe renkli tülle düğüm attıktan sonra sıradaki renk olan mavi renkteki tülü sarı renkli tül ile düğümleyin. Yani sıranın başında hangi tül varsa ilk olarak o tülle hemen onun yanındaki tülü düğümleyin. Bu işlemler biraz kafa karıştırıcı gibi gelse de bir kaç kere yaparsanız eliniz alışacaktır.

05. Bileklik oluşmaya başladı

tül ile bileklik

Düğümleri atmaya devam ettikçe bileklik ortaya çıkmaya başlayacaktır.

06. Süs ekleyin

makrome tekniği ile bileklik

Bileklik bittiği zaman boncuklar ya da broşlar takabilirsiniz.

07. Hazır

makrome tekniği ile bileklik yapımı

İyi günlerde kullanın.

Yorum Yazın