Saksı Süsleme SanatıKonu İçeriği

Saksı süsleme nasıl yapılır?

Rengarenk ve cıvıl cıvıl saksılarla evinizin ve balkonlarının havasını değiştirin! Havaların ısınmasıyla birlikte çiçekler ve bitkiler dikilmeye başlandı. Toprağa, doğaya, tabiata, ve yeşile olan bağlılığımızı, evlerimize bitkiler ve çiçekler dikerek arttırıyoruz. Balkonda saksı bitkisi yetiştirmek isteyen kişiler öncelikle sabırlı ve bitkileri özenle yetiştirmelidirler. Baharın kendine has esintisi ile havalar bir başka oldu.

Öncelikle bitkilere gerekli özeni göstermek zorundasınız süsleme işi daha sonra. Evinizde, balkonunuzda ya da bahçenizde bulunan sıradan saksılara güzel bir görünüm vermek, onları basit ve sade görünümlerinden kurtarmak için yapmanız gerekenler oldukça basittir. Süsleme kısmına gelirsek saksılara silikon tabancası yardımı ile boncuklar yapıştırabilir. Kurdele ya da kumaş parçaları ile süsleyebilirsiniz. Çiçeklerin ya da bitkilerin isimlerinin yazılı olduğu kartlara birer çubuk ekleyip saksılara ekleyebilirsiniz. Saksılarınızı daha şık ve daha renkli hale getirmek tamamen sizlerin ellinde.

İhtiyacımız olan malzemeler:

  • Renkli boncuklar,
  • Renkli kağıtlar,
  • Saksılar,
  • Kurdele,
  • Cila,
  • Sim,
  • Fırça.

Saksı süsleme yapımı

saksı süsleme aşama 1


Öncelikle süsleyeceğiniz saksınızı iyice temizlediğinizden emin olun. Temizleme işlemini iyi yapmazsanız saksınızın yüzeyini boyadığınız da iyi bir sonuç alamayabilirsiniz. Saksınızı boyayarak süslemek istiyorsanız boyama işlemini fırça yardımı ya da sprey boya ile de yapabilirsiniz. Bana göre sprey boya kullanmanız sizin için daha kolay olacaktır.

saksı süsleme aşama 2

Boyama işleminin ardından bir kat cila atarak parlak bir saksıya sahip olabilirsiniz. Süsleme için ise biraz sim ya da kurdele işinizi görecektir. Simle ister saksının üzerine ister farklı şekiller verebilirsiniz, isterseniz de bitki ya da çiçeğinizin ismini yazabilirsiniz.

saksı süsleme sanatı aşama

Farkı tasarımlar, şık, gösterişli saksıları kendi hayal gücünüze ve stilinize uygun olarak her zaman yapabilirsiniz. Hayal etmekten korkma gerisi zaten kendiliğinden gelir.

Farklı tasarımlar için aşağıdaki görsellere göz atın…

taşlarla sakıs süsleme saksı boyama boncuk saksı süsleme renkli saksılar kumaş sakıs süsleme dekoratif saksı çobuklu saksı

Yorum Yazın