Sandalye Yenileme Nasıl Yapılır?Konu İçeriği

Sandalye yenileme nasıl yapılır?

Evinizdeki eski sandalyeleri yenileyerek yepyeni bir görünüm kazandırabilirsiniz. Kendin yap projesi olarak yine bu yazımızda sizlere evde kolayca ahşap sandalye nasıl yenilenir? DIY projemizi ele almak istedik. Özellikle yemek odası sandalyeleri yada makyaj sandalyenizi bir dizi işlemlerden geçirerek ve boyayarak farklı bir görünüme kavuştururken hem eğleneceksiniz, hemde çok şık bir sandalye sahibi olacaksınız. Eskiyen, yıpranan ve kumaşı yırtılmış sandalyeleri yenileme işlemi ile dekoratif bir hale getireceksiniz.

Ahşap sandalye yenileme, konumuza gelmeden önce isterseniz bize lazım olacak malzeme listemize bir göz atalım.

Nelere ihtiyacımız var:

 • Yenileme işlemi uygulanacak sandalye
 • Kumaş (istediğiniz renk yada desenlerde)
 • Astar boya (ahşap boyası)
 • Yağlı boya (renk isteğe göre)
 • Köpük pedler (döşeme için)
 • Zımpara ve tabancası
 • Silikon ve tabancası
 • Boya fırçası
 • Maket bıçağı
 • Makas
 • Tutkal

Ahşap sandalye nasıl yenilenir?

İlk önce ahşap sandalyenin, yıpranmış veya yırtılmış oturma yastıklarını çıkararak başlayalım. Sandalyenin yırtık, pırtık kumaşı ve içerisinde kauçukları kurtulmak için alt kısmındaki zımba veya çivileri söktükten sonra yenileme işine başlayabiliriz.


Sandalye yenileme aşama 1

Eğer eski ahşap sandalyelerde boşluklar yada çatlak, kırık gibi hasarlı bölgeleri varsa, ahşap dolgu malzemeleri ile doldurarak kurumasını bekleyin. Daha sonra sandalyenin ahşap kısımlarını zımpara yaparak temiz bir yüzey haline getirin.

Sandalye yenileme aşama 2

Sandalyenin ahşap yüzeyini zımparaladıktan sonra üzerinde oluşan tozları nemli bir bezle silerek temizleyin.

Sandalye yenileme aşama 3

Genelde ahşap ürünleri zımpara yaptıktan sonra küçük delikler olabilmektedir bu delikleri doldurmak için ilk önce sandalyeyi astar boya ile boyayarak kurumasını bekleyin.

Sandalye yenileme aşama 4

Astar boya kuruduktan sonra, sandalyeyi ikinci kez yağlı boya ile boyayın. Görselde görüldüğü gibi krem renk yağlı boya kullanılmıştır siz istediğiniz rengi kullanabilirsiniz.

Sandalye yenileme aşama 5

Sandalyelerin boyası kuruduktan sonra oturma yastıklarını ve kumaşlarını değiştirelim. Sandalye süngerini ölçüsüne göre maket bıçağı yardımıyla keselim daha sonra elyafla ped veya süngeri sarıyoruz sabitlemek için sıcak silikon tabancasıyla yapıştırarak tutturun.

Sandalye yenileme aşama 6

Ped kaplama işlemi bittikten sonra, sandalye için seçmiş olduğunuz renkli veya desenli kumaşları sandalye ölçüsüne göre makas yardımıyla kesin.

Sandalye yenileme aşama 7

Daha sonra kumaşı ütüleyin ve sandalyenin oturma kısmına alt kısımdan zımba tabancası ile zımba atarak tutturun.

Sandalye yenileme aşama 8

Sandalyenin oturma kısımlarına güçlü tutkal sürerek hazırlamış olduğunuz oturma kısımlarını sandalyeye geçirerek kurumasını bekleyin.

Sandalye yenileme aşama 9

Tutkal kuruduktan sonra sandalyeniz hazır, yenilenmiş ve yepyeni görüntüsü ile evinizde veya bahçenizdeki sandalyeler dekoratif bir hale geldi. Bu şık sandalyeyi nasıl buldunuz?

Sandalye yenileme şık görüntü 1 Sandalye yenileme şık görüntü 2

Bir önceki konumuzda 30+ En Muhteşem Yılbaşı Noel Ağaçları başlıklı yazımızda yeni yıl için yılbaşı ağaç fikirleri vermiştik.

Yorum Yazın