Şarap Şişesinden LED lamba yapımıKonu İçeriği

Şarap şişesinden led lamba nasıl yapılır?

Şarap şişelerinden dekoratif şık ve muhteşem tasarımlı led ışıklı lambalar yapabilirsiniz. Evinizin dekorasyonunda yada yılbaşı süslemeleri için şarap şişelerini süslü şişelere dönüştürebilir ve bir gece lambası olarak dekore edebilirsiniz. Herhangi bir karanlık köşeyi neşelendirmek için bu şişe ışıklarını kullanabilirsiniz. Şişeden lamba yapımı, ile kendiniz evde kolayca yapabileceğiniz bu DIY projesi hem eğleneceksiniz, hemde dekoratif objeler yaparak el becerilerinizle övüneceksiniz.

Cam şişeler içerisinde parlayan ışıklarla dekoratif lambalar yaparken, bu sayede geri dönüşüme de katkı sağlamış olacaksınız. LED Işıkları cam şarap şişesi içerisine doldurarak harika gece lambaları yapacağız. Şimdi ilk olarak şunları söylemekle işe başlayalım. LED ışıkları seçerken özellikle camın sıcak ve tehlikeli olmaması için pille çalışanlarını tercih etmelisiniz. 55 Işıklı ve kordon 10 mt mükemmel bir standart için ideal olacağını düşünüyorum.

Şarap şişesinden lamba nasıl yapılır? konumuza geçmeden önce hep birlikte hangi malzemelere ihtiyacımız var ilk önce onlara bir göz atalım.


Cam Şişe LED lamba yerleştirme

Nelere ihtiyacımız var:

  • Pille çalışan LED lamba
  • Cam şişeler
  • Kazıyıcı (jilet)
  • Yapıştırıcı sökücüsü
  • Cam delici elmas matkap ucu
  • Dremel 120-kum zımpara bandı (cam için)
  • Matkap
  • Kalın bant (boyacıların kullandığı olabilir)
  • Koruyucu eldiven ve gözlük
  • Çubuk (isteğe bağlı)

Şarap şişesinden lamba yapılışı

Adım 1

Cam şişe üzerindeki kağıt etiketi kaldırarak şişeyi hazır hale getiriyoruz. Şişe üzerindeki kağıt etiketi kaldırmak için bir kazıyıcı yada jilet yardımı ile hızlı bir şekilde temizleye bilirsiniz. Şişe üzerinde kalan yapışkanları bezle silerek bir yapışkan sökücüsü kullanın ve daha sonra ılık sabunlu suyla cam şişeyi iyice temizleyin. Bir sonraki adıma geçmeden önce kuruması için bırakın.

Cam Şişeden Lamba Yapımı Aşama 1

Adım 2

Şişenin tabanının biraz üstünde kalın bant kullanarak bir parça yapıştırın. Bu sayede delme işlemi uygulayacağınız yeri daha net görebileceksiniz ve camı delerken delik açılacak yeri sabit tutmanıza yardımcı olacaktır.

Cam Şişeden Lamba Yapımı Aşama 2

Aşama 3

Eldiven ve koruyucu gözlükleri kullanın. Matkap ve cam delici elmas matkap ucu yardımı ile cam şişe üzerindeki bant yapışkanın alt kısmından 1 cm pay bırakarak bir delik açın.

İpucu: Elmas ucu matkap taktıktan sonra yapıştırdığımız kalın bant altından yaklaşık 1 cm kadar pay vererek hafif basınç uygulayarak cam şişeyi delmeye başlayalım. Cam tozu kalıntılarını ayırın.

Cam Şişeden Lamba Yapımı Aşama 3

Aşama 4

Taze açılan deliğin etrafına kontrol ederek keskin kenarları varsa, pürüzlü kenarları kum zımpara kullanarak keskin yerlerini köreltin. Sonrasında ise cam şişedeki bandı çıkarın.

İpucu: Dremel kullanarak ve ucuna takacağımız bant zımpara ile bu işlemi çok hızlı ve detaylı olarak uygulayabilirsiniz. Eğer dremel ve zımparası hakkınızda bilginiz yoksa, İnternet’te küçük araştırma sonuncunda öğrenebilirsiniz.

Cam Şişeden Lamba Yapımı Aşama 4

Aşama 5

Delme ve zımparalama işlemleri bittikten sonra herhangi bir kalıntı kalmaması için cam şişeyi temizleyerek yıkayabilirsiniz. Bir sonraki aşamaya geçmeden önce şişenin tamamen kurumasını bekleyin.

Aşama 6

Cam şişeyi deldikten sonra LED lambaların pil takımı dışarıda kalacak şekilde cam şişenin içerisine doldurun. İsteğe bağlı olarak ışıklar yandığında görsel açıdan güzel gözükmesi için cam şişe boyunda bir çubuk yerleştirilebilir.

Cam Şişeden Lamba Yapımı Aşama 5

Aşama 7

Lambaları test ederek istediğiniz bir görünüm elde edene kadar yeniden şekillendirebilirsiniz.

Cam Şişeden Lamba Yapımı Aşama 6

Cam şişeden lamba, projemizin sonuna geldik hepinize kolay gelsin diyeyim şimdiden. Bu şık ve dekoratif gece lambalarını evinizin yada iş yerinizin karanlık köşelerini aydınlatmada kullanarak küçük ama etkili bir dekor yaratabilirsiniz. Bir başka kendin yap projesinde görüşmek üzere kalın sağlıcakla…

Cam Şişeden Lamba Yapımı Cam Şişeden Lamba Yapılışı

Bir önceki konumuzda sizlere Duvar Kağıdı Nasıl Kaplanır ve Yapıştırılır? başlıklı yazımızda duvar kağıdı yapıştırma teknikleri hakkında detaylı bilgiler vermiştik…

Yorumlar - Yorum Ekle

Yorum Yazın