Şekilli Dekoratif Sabun Nasıl Yapılır?Konu İçeriği

Dekoratif sabun nasıl yapılır?

Artık her yerde görmeye alıştığımız şekilli, dekoratif, mis kokulu sabunları evinizde yapabileceksiniz. Kendi tasarımınızla ve yaratıcılığınızla yapacağınız sabunları ister banyonuzun güzelliğine güzellik katmak için isterseniz de sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Doğum günlerinde, kına ya da özel günlerde şekilli ve dekoratif sabunlarla sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz.

Mis kokulu sabunlar denilince aklımıza hemen bir çok faydasından dolayı zeytinyağı esansı gelir. Ayrıca gül, çilek, karamel, kayısı, kavun, mandalina, limon, portakal, şeftali, vanilya, yasemin ve zambak esanslarını da kullanabilirsiniz. Sabun yapımı biraz zahmetlidir. Malzeme oranlarını ayarlarken dikkatli davranmaya özen gösterin. Sonuç olarak şekilli dekoratif sabununuz bittiğinde buna değdiğini anlayacaksınız.

Şimdi gelelim yapım aşamasına öncelikle ilginç ve farklı silikonlar kalıplar edinin. Yapacağınız dekoratif sabunların hoş ve şık görünüm alması için gereken ilk şey silikonlar kalıplardır.


İhtiyacımız olan malzemeler:

  • Sabun bazı ya da beyaz sabun,
  • Sabun boyası ya da gıda boyası,
  • Esans,
  • Alkol ya da kolonya,
  • Silikon kalıplar,
  • Borcam kase.

boya esans

Şekilli dekoratif sabun yapımı

Sabun bazını daha kolay eritmek için küçük parçalara ayırın. Ocakta bir miktar su kaynatın ve kaynayan suyun üstüne borcam kaseyi koyun. Parçaladığınız sabun parçalarının bir kısmını kasenin içine alın. 60 C derecede sabun bazı erir. Fazla sıcaklığa gerek yoktur. Sabun bazı tamamen eridikten sonra istediğiniz sabun boyasıyla sabununuzu renklendirebilirsiniz.

sabun

Sabun boyası kullanıyorsanız istediğiniz renge ulaşana kadar sabun boyasını damla damla ekleyin. Gıda boyası kullanacaksanız  boyayı direk olarak sabun bazına karıştırmayın. Önce esansla birlikte ayrı bir kasede karıştırın daha sonra sabunla birleştirin. Bu işlemleri çok hızlı yapmalısınız. Aksi takdirde sabun şekil almadan hemen donacaktır. Sabunun renklendirme ve esans işlemlerinin ardından silikon kalıplara kolonyanızdan birkaç defa sıkın.

sıvı sabun

Sabunu silikon kalıplar boşaltın ve üzerine birkaç defa kolonya sıkın. Bu işlem hava kabarcıklarını engelleyecektir. Silikon kalıplara döktüğünüz sabunların büyüklüğüne göre 15 ile 30 dakika arasında sabunlarınız donacaktır. Silikon kalıpları taşırmamaya özen gösterin. Şekilli dekoratif sabunlarınız hazır. Güle güle kulanın.

Aşağıdaki görsellerden farklı tasarımlarda olan dekoratif sabunları inceleyebilirsiniz…

kalıpsabun ayak izigül sabunsabun kalıpdeniz kabuğu sabun kelebek sabun sabun 2 sabun 3

Yorum Yazın