Su Kabağından Abajur YapımıKonu İçeriği

Su kabağından abajur nasıl yapılır?

Değerli okurlar sizlerle yapmaktan en çok keyif aldığım su kabağından abajur yapımını paylaşmak istiyorum. Evet tamamen doğal olan su kabağının kurumuş hali evimize abajur olarak baş köşedeki yerini alacak. Tabi ki bir dizi işlemden sonra. Yapımı biraz zorlu ama ortaya çıkan sonuç sizi işlemin sonuna kadar gitmeye zorlayacak kadar zevkli:) eğlenceli karakterler kullanacak çocuk odaları içinde harika bir aksesuar olacağına eminim.

İhtiyacımız olan malzeme listemiz:

  • Su kabağı (istediğiniz büyüklükte),
  • küçük matkap veya şarjlı vidalama aleti,
  • su bazlı ahşap boyaları,
  • fırça,
  • yat vernik.

Su kabağından abajur yapımı

su kabagi

Su kabağımızı alt kısmından, kartonpiyere spot lambası yuvası açabilmek için kullanılan matkap ucu ile deliyoruz. İçini kaşık yardımı ile iyice kazıyoruz. Dış yüzeyini bulaşık teli ile kolaylıkla pürüzsüz hale getirebilirsiniz. Güzelce temizlediğiniz kabağın üzerine dilediğiniz deseni çizebilirsiniz. Desen çizerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta çok yoğun ve sık çizgilerin olmamasıdır bu desenlerinizin daha anlaşılır ve güzel durmasını sağlar. Hazır desenlerin mevcutsa deseni transfer kağıdıyla kolaylıkla aktarabilirsiniz. Çizim işlemi biten kabağınızı uygun matkap ucuyla 1.5-2 cm aralıklarla delmeye başlayabilirsiniz. İşlem kolaylığı için önceden delinecek noktaları kurşun kalemle belirleyebilirsiniz. Delik aralıklarının çok sık olmamasına özen gösterin çünkü kırılabilir.


su kabagı

Delme işlemi biten kabağınız artık boyamaya hazır. Dilediğiniz renk kullanabileceğiniz gibi lekesiz bir kabağınız varsa doğal rengiyle bile bırakabilirsiniz. Boyanın kurumasını bekledikten sonra tüm yüzeye vernik sürün.

16082012884

Bu benim yapmış olduğum abajur. Aynı şekilde alt kısmından aydınlatma yerleştirebileceğiniz gibi tavana asıp üst kısımdan da aydınlatma yerleştirebilirsiniz. Su kabağına mükemmel görünüm verin en önemli işlem deliklerin içerisine yerleştirilen cam veya plastik boncuklar. Tam delik boyutunda seçip yerleştireceğiniz bu boncuklar içinden ışığın yayılmasıyla harika bir görüntü veriyor.

su kabagı1

Sınırsız dizayn şansı veren bir malzeme olan su kabağıyla harikalar yaratmak sizin hayal gücünüze kalmış. Şimdiden kolay gelsin.

Yorum Yazın