Telis Kumaşından Defter Kaplama Nasıl Yapılır?Konu İçeriği

Telis kumaşından defter kaplama yapımı

İlkokul yıllarımızdan üniversitedeki yıllara kadar hayatımızdan eksilmeyen eşyaların başında defterlerimiz gelir. İlkokul zamanlarında zorunlu olarak defterleri ve kitapları kaplama yapıyorduk. Kimi zaman renkli kaplama kağıtları ile kimi zaman ise şeffaf kağıtlarla kaplama yapıyorduk. Şimdi ise her şeyin hazırı olduğu gibi defter kaplarının da hazırlarını artık kolaylıkla bulabiliyoruz.

Hazırlarına karşın evde kendi defter kabınızı basit birkaç adımda yapabilirsiniz. TRT 1’in sevilen programı olan Ana Ocagı‘nda  Meltem anne jüt kumaşı ile defter kaplama yaptı. Yapımı oldukça basit olan Hasır kumaş ile defter kaplama işlemini sizde çocuğunuzla beraber yapabilir, kendinize jüt kumaşından hatıra defteri yapabilirsiniz. Jüt kumaşı olarak da bilinen telis kumaşı ya da çuval kumaşını kullanabilirsiniz. Sevdiklerinize doğum günü hediyesi olarak armağan edebilir ya da sevdiklerinizin güzel anları için fotoğraf albümü olarak da kullanabilirsiniz.

Telis kumaşından defter kaplama malzemeleri

jüt kumaşı


  • Telis Bezi (Jüt Kumaşı, Çuval Kumaşı)
  • Köpük Karton
  • Yapıştırıcı
  • Dantel Parçası
  • Makas
  • Kurdele

Telis kumaşından defter kaplama nasıl yapılır?

defter kaplama defter kaplama işlemi

İlk olarak defterinizin boyutunda köpük karton kesiniz. Kestiğiniz köpük kartonu defterin üzerine yapıştırın. Köpük kartonu defterin üzerine tamamen yapıştırın. Eğer tamamen yapıştırmaz iseniz orijinal bir görünüm elde edemezsiniz.

telis kumaşı kaplama keten kumaş süsleme

Yine defterinizin boyutu kadar kadar Telis bezini kesin. Telis bezinin köşesinden çeyrek daire biçiminde bir kesik atın.Telis kumaşını köpük kartonun üzerine yapıştırın. Dantel parçalarını ise jüt kumaşının üzerine yapıştırın. İsterseniz kurdele ile de süsleyebilirsiniz.

daltelle defter süsleme anı defteri yapımı

Güzel anılarınızı bu hatıra defterinde toplamak ümidiyle iyi günlerde kullanın.

Yorumlar - Yorum Ekle

Yorum Yazın