Tığ İşi Bayan Yelek Modelleri ve YapılışıKonu İçeriği

Farklı tığ işi bayan yelek modelleri ve yapılışı

Eskiden her şeyin en iyisi, en yararlısı, en organiği ve en sağlıklısı tercih edilirmiş. Giyim konusunda da aynı şey geçerli. Kaliteli iplerden kendilerine ördükleri ve kendi zevklerine uygun olarak seçtikleri kumaşlar ile diktikleri elbiseler ile eskiden insanlar çok daha sağlıklı ve mutluymuş. Özellikle babaannelerimizin ananelerimizin üzerinde gördüğümüz o birbirinden farklı ve şık yelekler hep üzerlerinde görmeye alışık olduğumuz kıyafetlerin başında yer alıyor. Onlar gerçekten işlerini biliyorlarmış. Tığ işi bayan yelek modelleri günümüzde de çok tercih edilmekte. Tıpkı organik ürünlere olan özlem gibi el işçiliği ile ve el emeği ile elde edilmiş birbirinden zevkli giysiler de çok revaçta. Tığ işi bayan yelek örnekleri incelendiğinde eskiden günümüze kadar birçok evrelerden geçmiş olduğunu görüyoruz. Ancak bir gelin yeleği dediğimizde eskiler belki de bizden çok daha şık modeller elde edebiliyormuş. Çünkü o zamanların insanları evliliğe, evlilik öncesi hazırlıklara da el emeklerine gösterilen ilgi kadar özenli ve titiz yaklaşım sergiliyorlarmış. Çevrenizdeki yaşlı insanların çeyizlerinden kalmış tığ işi örgü bayan yelek modelleri ile belki sizler de karşılaşmışsınızdır. Eğer siz de karşılaştıysanız muhakkak ince zevki ve el işçiliğindeki titizliği fark etmişsinizdir.

Tığ işi örgü yeleklerde 2017 çizgileri

Tığ ile örülen örgü yelek modelleri 2017 yılı içerisinde de son derece popüler olup, en çok tercih edilenler arasında zümrüt yelek örneği gelmektedir. Genellikle şallarda karşılaştığımız zümrüt modeli yeleklerde ve daha çok tığ işi gelin yeleği örnekleri içerisinde yer almaktadır. Gelin yeleği olarak kullanılacaksa örgünüzün tamamını beyaz iple tamamlayıp sade ama son derece göz kamaştıran bir şekilde tamamlayabilirsiniz.


Tığ işi zümrüt yeleği örneği ile ilgili fikirler

Seçeceğiniz ip özelliğine ve ip rengine göre zümrüt modeli ile hem günlük yelekler hem örgü abiye yelekler hem de gelin çeyiz yelekleri elde edebilmeniz mümkün. İpi beyaz, ince ve mümkün olduğunca yumuşak seçerek resimdeki gibi tığ işi zümrüt yeleği örneği elde edebilir ve gelin çeyizlerine dahil edebilirsiniz. Ya da siyah ve daha tok ipler ile geceleri giymeye uygun yelekler yapabilirsiniz. Günlük kullanıma uygun bir yelek için ise tek yapmanız gereken yine yumuşak, cilde uyumlu (çeyizlik yelek ipleri gibi) ancak bu sefer birbiri ile uyumlu birkaç renk seçerek (renk sayısı ve uyumu tamamen sizin zevkinize bağlı olacaktır) istediğiniz el örgüsü yelek modeli çalışmasını elde edebilirsiniz.

Yorum Yazın