Tığ İşi Çiçek Yapımı AnlatımlıKonu İçeriği

Tığ İşi Çiçek Yapımı Anlatımlı

Tığ ile yapılan pekçok motif bulunuyor. Bunlar arasında çiçek motifleri en fazla kullanılanlardan birisidir. Yelek, kazak, bere, atkı vb. birçok yerde çiçekler süsleme amaçlı kullanılmaktadır. Örgüyle uğraşıyorsanız mutlaka tığ işi çiçek yapımı hakkında bilginiz olması gerekir. İnternet üzerinde çeşitli çiçek motiflerinin anlatımı yer alıyor. Ancak bunlar çetrefilli modeller ve acemi olanların anlayacağı seviyede değil. Sizler için yapımı oldukça basit olan bir çiçek yapımını anlattık. Tığ ile bir şeyler örmeye yeni başladıysanız bu motif tam size göre. Çiçek motifinin nasıl örüldüğünü tüm detaylarıyla anlattık.

Çiçek Motifi Yapılışı

Örgü işlerinde sıkça kullanılan çiçek motifi nasıl yapılır merak ediyorsanız sizler için anlattık. Malzeme olarak 2.5 numara bir tığ ve orta kalınlıkta bir ip olması yeterlidir. İlk olarak 5 zincir çekerek başlıyoruz. Yapacağınız çiçeğin büyüklüğüne göre daha fazla zincir çekerek daha büyük bir model elde edebilirsiniz. Zincirleri çektikten sonra halka olarak kapatarak uçları birleştiriyoruz. Ardından bir zincir çekerek oluşturduğunuz halkanın içerisini tığın üstünü almadan 10 zincir ile doldurunuz. Bu şekilde örgü çiçek motifi başlangıçı olan halkayı tamamladıktan sonra iki zincir çekiniz. Bu kez tığın üzerini 2 kere alarak alttaki deliğe batınız. Daha sonra iki kerede tığın içinden çıkıp 5 tane trabzan oluşturunuz. Tekrar 2 zincir çekerek devam ediyoruz. Tığın üstünü almadan dibine batıp çektikten sonra tekrar aynı şekilde 5 trabzan yapıyoruz. Yapmış olduğumuz bu trabzanlar çiçeğin yapraklarını oluşturuyor. Toplamda 5 tane yaprak oluşturarak tığ işi çiçek tamamlanıyor. Tamamlamış olduğunuz çiçeğin orta kısmına dilerseniz düğme vb. dikerek farklı görünümler elde edebilirsiniz.


Örgü Çiçek Nerelerde Kullanılır?

Yukarıda anlatmış olduğumuz gibi farklı büyüklük ve renklerde örgü çiçekler yaparak birçok yerde kullanabilirsiniz. Kış aylarında sık örülen bereleri süsleyebilir, sade örgü kazaklarınızın köşesine birkaç çiçek dikerek hareket katabilirsiniz. Hayal gücünüze ve gereksiniminize göre pekçok örgü süsleme için bu motifleri örüp düğme, keçe gibi çeşitli materyallerle birleştirerek kullanabilirsiniz. Sadece tek bir tığla yapılan bu motifi örmek kolay ve zevklidir.

Yorum Yazın