Tığ İşi Örgü Bere YapılışıKonu İçeriği

En Yeni Tığ İşi Örgü Bere Yapılışı

Kış aylarında şapkadan daha çok kullanılan bere kadınlara çok yakıştığı gibi soğuktan da korumaktadır. Gerek şiş gerekse tığ ile yapılmış olan birçok bere modelini sayfamızda bulabilirsiniz. Anlatımlarıyla yer alan örgü bere modelleri sizler için yol gösterici olacaktır. Farklı renk ve modellerde öreceğiniz bu bereler özellikle kız çocuklarınızın vazgeçilmezi olacaktır. Soğuk günlerde başı ve kulakları koruyan bu şık aksesuar elinizden çıktığında daha çok değer kazanacaktır.

Çiçekli Tığ İşi Bere Yapımı

Anlatacağımız bu model 7-8 yaşlarındaki kız çocukları içindir. Siz dilerseniz sayıları arttırarak daha büyük modeller elde edebilirsiniz. İlk olarak 9 zincir çekerek başlıyoruz. Ardından ikili trabzan yaparak devam ediyoruz. İkili trabzan elde etmek için yapmanız gereken tığın üzerine bir defa dolayıp iki seferde çıkarmaktır. Elde ettiğimiz halkanın içini ikili trabzan yaparak 29 kere dolduruyoruz. Berenin büyüklüğüne göre bu sayıyı arttırabilirsiniz. Trabzan sayısı arttıkça bere boyutu büyüyecektir. Ardından üst sırayı aralarına zincir çekerek yine aynı şekilde ikili trabzanla devam ettiriyoruz. Bu basit tığ bere modeli bu şekilde başlandıktan sonra modelin oluştuğu kısma geçiyoruz. Önceki ikili trabzan çekip zincir çektiğimiz bölüme gelerek zincirin arasına iki tane ikili trabzan yapıyoruz. Üçüncüsüne geçerken tığın üzerini dolayarak bir önceki trabzanın arasından geçiriyoruz. Ardından tek seferde ilmekleri çıkartıyoruz. Modelin verev şeklinde olması önceki trabzanın arasından geçirdiğimiz için sağlanmaktadır.,


 

Örgü Tığ İşi Yapımı Anlatımı

Yukarıda anlattığımız şekilde modeli oluşturup aynı şekilde işlemleri tekrarlayarak devam ettiriyoruz. Kız çocukları için örgü bere modeli ilerledikçe kendiliğinden yuvarlanacaktır. Anlattıklarımız dışında herhangi bir arttırma veya eksiltme işlemi yapmanız gerekmiyor. İstediğiniz boyutu elde edene kadar aynı işlemlere devam ediyorsunuz. Tamamlandıktan sonra uç kısmına sık iğne yapınız. 3 sıra kadar sık iğne yapmanız yeterlidir. Bere modeli için sık iğne yapılırken trabzanın tersine, tığa ip dolamadan her sıraya batılarak yapılmalıdır. Bu şekilde bereyi bitirdikten sonra üzerini dilediğiniz gibi süsleyebilirsiniz. Tığdan küçük çiçekler yaparak üzerine dikebilirsiniz. Renkli düğmeler ile süsleyebilirsiniz. Veya ponpon yapabilirsiniz. Kulak bölümüne gelecek şekilde tek tarafa çiçek yaparak çok şık bir görünüm yakalayabilirsiniz.

Yorum Yazın