Tığ İşi Örgü Çanta Nasıl Yapılır?Konu İçeriği

Tığ işi örgü çanta yapımı

Sokak stilinde kendi yaptığınız tığ işi örgü çanta modelleri ile farklı tarzlar yaratabilirsiniz. Örgü yaparken eğleneceğiniz ve keyif alacağınız birçok örgü modelleri bulunmakta bunlardan en bazıları ise kazak örgüleri, patik örgüleri, atkı ve bere örgüleri, hırka örgüleri gibi birçok parçayı örmüş olabilirsiniz. Hiç tığ işi örgü çanta modeli örmeyi denediniz mi? Örgü çantaları, ister makyaj çantası, ister örgü omuz çantası olarak kullanın hiç fark etmez her halükarda muhteşem modeller ortaya çıkaracağınızdan hiç kuşkumuz yok!

Daha önceki bir konumuz da sizlere el yapımı kot çantalar ve keçeden çanta yapımı konusunda bilgiler vermiştik sitemizde birçok kategoride çanta yapımları ile ilgili konular bulabilirsiniz.

Örgü çanta nasıl yapılır?

Tığ işi örgü çanta yapımına, geçmeden önce şunu belirtelim evinizde önceden bulunan ipleri değerlendirerek masrafsız örgü çanta sahibi olabilirsiniz ip değerlendirme konusunda oldukça ideal bir yöntem. Dilerseniz de kendi zevkinize uygun renklerdeki ipleri tercih ederek örgü çanta yapabilirsiniz.


İlk önce kağıt üzerine örmek istediğiniz deseni çizin. Örneğin istediğiniz desen veya modeli örgü çanta örmek istiyorsanız, kağıt üzerine o desenin modelini çiziyoruz. Bunun için kareli kağıt kullanırsanız örme işlemi sırasında size daha kolaylık sağlayabilir. Kağıt üzerine çizdiğiniz desendeki kareleri ilmek sayısı olarak düşünürseniz rahat ve kolay bir şekilde örgü yapabilirsiniz.

Kağıt üzerine deseni çizdikten sonra hangi renklerde örmek istediğiniz sizlere kalmış. İsterseniz unutmamak için kağıt üzerine not alabilirsiniz.

Kağıt Üzerine Örgü Deseni

Örgü çanta yapımı için 62 zincir çekerek başlayabiliriz. Zincir sayısı çantayı ördükten sonra 2’ye katlıyoruz. Dilerseniz 31 ilmek olduktan sonra işaretleyici kullanarak daha rahat örebilirsiniz. Görselleri takip ederek sık iğne olarak örmeye başlayalım.

Örgü Çanta Yapımı Aşaması

Örgü çantamız bittikten sonra ikiye katlayıp, alt kısmını karşılıklı birleştirip tersten sık iğne ile örerek birleştirelim.

Örgü Çanta Yapımı Aşaması 2

Tığ işi örgü çanta modeline daha sonra ağız bölgesine istediğimiz bir fermuarı dikin.

Örgü Çanta Fermuar Kısmı

Evet şimdi örgü çanta modelimiz bitti. Bin bir emeklerle yaptığınız şık örgü çantanızı dilediğiniz gibi kullanabiliriz. Dilerseniz çantanızın fermuar kısmına küçük püsküllerle süsleyebilirsiniz.

Örgü Tığ İşi Çanta

Bir önceki konumuzda İçecek Açma Halkalarından Nasıl Metal Çanta Yapılır? Başlıklı yazımızda metal çanta yapımı hakkında bilgiler vermiştik…

Yorum Yazın