Tomurcuk Örgü Modeli YapılışıKonu İçeriği

En Kolay Tomurcuk Örgü Modeli Yapılışı

Örgüye meraklı olan hemen herkesin bildiği bu modelin uygulama alanı da oldukça geniştir. Bere, atkı, kazak, yelek, hırka, şal gibi kıyafet ve aksesuarlarda görebildiğimiz bu model, her renkte kendini gösterebilen zarif bir yapıya sahip. Bu kez sade bir örgü yerine çift renkli tomurcuk örgü modelini yaparak hem gençler hem de çocuklar için cıvıl cıvıl modeller üretmeye çalışacağınız. Siyah, gri, mor, kırmızı gibi renkleri ikişerli şekilde bir arada kullanarak ağır başlı bir hava kazanmak isteyen büyükler için de uygun bir model olacak. Renklerin her çeşidini sevenler istediklerini bir araya getirmekte tabii ki serbestler. Hazır başlamışken ve kış mevsimi tüm ülkede kendini karla göstermişken sadece atkı ya da bereyle kalmayıp takım yaparak zevkle kullanabilir, sevdiklerinize sıcacık bir hediye yaratabilirsiniz.

Tomurcuk Örgüye Renklerinizi Yansıtın

Çift renk olarak yapmayı tasarladığımız tomurcuk örgü için malzemelerimiz 5 numara şiş ve 2 farklı renkte klasik örgü ipidir. Sonrasında örmeye başlayabilirsiniz. Burada ilk dikkat etmeniz gereken konu, örgünüze ne taraftan başlarsanız başlayın atılan ilmek sayısı her zaman ikinin katları olmalıdır. Bir taban rengi seçin ve örnek olarak yirmi ilmek atıp bir sıra düz, bir sıra da ters örüp ilk sırayı tamamlayın. Ardından diğer ipi alın ve kenar ilmeğine sabitleyip bir ilmek boş bırakarak sıradaki ilmeğe batırın. Düz örmeye devam edin ama şişinizden hiç çıkarmayın. Devamında şişinize bir tane dolayın ve öncesinde çıkarmadığınız ilmeği örüp ters yöne geçin, bir ilmekten üç tane çıkarmış olacaksınız. Sırayı tamamlayıp ana renge dönebilirsiniz. Ön sıranızı düz, arkasını ise ters olarak iki sıra tamamlayın. Bu sefer boş alınanları da örmüş olacaksınız. Kaydırma sırası geldiğinde yine aynı uygulama karşımıza çıkıyor ama bu kez alt tarafı boşa aldığınızda tomurcuk yapacaksınız. Burada dikkat etmeniz gereken nokta ise tomurcuk aralarından tomurcuk çıkarmak olacak.


El Emeği Göz Nuru Hediyeler

Bu örgü örneği yeni doğanlar için battaniyelerde de sıkça kullanılmaktadır. Üstüne farklı renklerdeki iplerle yapılacak motiflerin altında bir taban gibi durup, resmi ön plana çıkaracaktır. Hediyelik örgü modelleri arasında rağbet gören tomurcuk modeli erkekler de zevkle kullanabilirler.

 

 

 

 

Yorum Yazın