Tunus İşi Baklava Modeli Nasıl Yapılır?Konu İçeriği

Tunus İşi Baklava Modeli Nasıl Yapılır?

Kadınlar tarafından en sevilen hobiler arasında olan örgüler her yörede farklı şekillerde karşımıza çıkıyor. Kazak, şapka, bere, çorap ve daha birçok formda öne çıkan örgü ürünleri kışın bizleri soğuktan koruyan en önemli giysiler arasında yer alıyor. Kadınların yaratıcılığına bağlı olarak birçok örgü modeli olmakla birlikte bunlar arasında en yaygın olan Tunus işi baklava modeli diyebiliriz. Bu model daha çok bebek yelek, kazak ve battaniyelerinde kullanılıyor. Sade ve yapımı kolay bir model olduğu için yetişkin örgülerinde de karşımıza çıkıyor. Sizler için kolayca nasıl tunus baklava modeli yapabileceğiniz hakkında bir yazı hazırladık. Uzun kış gecelerinde sevdiklerinize bu modeli kullanarak birşeyler örebilir ve onları mutlu edebilirsiniz.

Baklava Örgü Tekniği Yapılışı

Basit bir örgü tekniği olan baklava modeli yapılırken ilk önce 6 ilmek olarak ters örgü yapıyoruz. Daha sonra 8 tane ilmek ile düz örgü yapıyoruz. İki tane zıt örgü yaptıktan sonra ise 6 kere yaptığımız ters ilmekleri yeniden düz yapıyoruz. 8 defa düz yaptığımız ilmekleri ters yapıyoruz. Yapmış olduğumuz 6 tane ters ilmeğin 3 yanını sağ tarafa yakın geçiriyoruz. 3 ilmek sağ tarafa doğru uzanırken bir tarafını iç kısma kaydırınız. Öbür 2 ilmek ise sol tarafa çapran olarak aktarılmalıdır.


Baklava Örgü Modeli Son Adımı

Modeli tamamlarken ortada bir ilmek bırakıyoruz. Orta bölümde baklava motifi meydana gelene kadar ters ilmek olarak devam ediyoruz. Tığ işi örgü baklava için 8 tane ilmek bölümünde yukarıda birleşme ve çapraz örülmeler yapıyoruz. Geriye kalan 6 ilmeği de içeriye doğru örüyoruz. Böylece baklava şeklini elde ediyoruz. Dilediğiniz renklerde yapacağınız bu motifi kullanarak bebek battaniyesi örebilir, kazak ve süeter yapabilirsiniz. Ayrıca bu modeli tek renk olarak yapabileceğiniz gibi iki renk ile de yapabilirsiniz. Sade bir görünümü olan bu modelin üzerine farklı renkte iplerle işleme yaparak hareket katabilirsiniz. Eğer çocuk battaniyesi için kullanacaksanız ördekler, çiçekler ile eğlenceli bir şekle sokabilirsiniz. Yaygın kullanılan baklava motifi örgülerin baş tacıdır.

Yorum Yazın