Ukulele Gitar Nedir Nasıl Yapılır?Konu İçeriği

Ukulele gitar nasıl yapılır?

Ukulele nedir? diyenleriniz olabilir. Belki de birçok kişinin ismini dahi ilk kez duyduğu ukulele hawaii adalarına özgü 4 telli müzik aletidir. Şekil itibariyle gitara benzer ama daha küçüktür. Türkiye’de ukulele bulamayabilirsiniz. Ama üzülmeyin bu tekniği gitarınıza uygulayabilirsiniz.

Sıradan olan gitarınızı bir sanat eserine dönüştürmek sizlerin elinde. Ben bu yazımda ananas desenin de ukulele gösterdim ama siz istediğiniz deseni modeli uygulayabilirsiniz. İster çiçek, gül hatta uğur böceği bile yapabilirsiniz. Tamamen sizlerin hayal gücüne göre renklendirebilirsiniz. Hayatınıza renk katmak tamamen sizlerin elinde olduğunu da unutmayalım.

ananas renginde ukulele ya da gitar 7


Sıra geldi ukulele nasıl yapılır?

İhtiyacımız olan malzemeler:

  • Ukulele veya gitar,
  • Sarı, yeşil, kahverengi ve beyaz boyalar,
  • Boya fırçaları,
  • Zımpara,
  • Altın sarısı renkte boya kalemi,
  • Cetvel,
  • Cila.

ananas renginde ukulele ya da gitar 3

Ukulele gitar yapımı

İlk olarak zımpara yardımıyla ukulele veya gitarınızı zımpara çekiyoruz. Daha sonra ukulele ya da gitarınızın üst kısmına yapacağınız desenin rengini uygulayın. Bu anlatım da ananas deseni kullanılmıştır. Siz istediğiniz deseni kullanabilirsiniz. Ukulelenizi veya gitarınızı alt kısmını sarı renge boyayarak başlayın. Bu işlemi birkaç kat uygulayın. Böylelikle ukulele veya gitarınız daha canlı bir görünüm kazanacaktır.

Sarı boya yeterince kuruduktan sonra ukulelenin veya gitarınızın sol kenarına gölge etkisi verebilirsiniz. Bu işlemi yapmak için öncelikle sarı boyayla biraz beyaz boyayı karıştırıp daha açık bir renk elde etmeniz gerekiyor. Gölge etkisini yaparken ukulelenizin veya gitarınızın küçük bir kısmını boyayın bu daha gerçekçi olmasını sağlayacaktır.

ananas renginde ukulele ya da gitar 4

Boya iyice kuruduktan sonra ukulelenizin veya gitarınızın üstünde desen oluşturmak için cetvel yardımı ile çizgiler çekin. Oluşturduğunuz her karenin merkezine bir nokta ekleyin. Eklediğiniz noktalar ananas modelini gerçekçi hale getirecektir. Farklı bir modelde de aynı işlemi uygulayın.

ananas renginde ukulele ya da gitar 8

Ukulele veya gitarınızın baş kısmına gelince ananasın yaprak kısmına benzetmek için yeşil boyayla yaprak deseni verin. Bu desenin çizgilerini ise beyaz ve yeşil boyalar kullanarak açık yeşil rengini elde edin. Elde ettiğiniz açık yeşil boyayla ukulelenizin veya gitarınızın yeşil kısmının desenlerini oluşturabilirsiniz.

ananas renginde ukulele ya da gitar 6

Son olarak tüm boyanın kuruduğundan emin olduğunuz zaman fırça yardımı ile cila çekebilirsiniz. Böylelikle ukulele veya gitarlarınız uzun yıllar boyunca parlak görüntüde kalacaktır.

Yorum Yazın