Yumurta Kabukları İle Porselen Çaydanlık SüslemeKonu İçeriği

Porselen çaydanlık süsleme nasıl yapılır?

Yumurta kabukları ile porselen çaydanlık süsleme ile sade ve gösterişsiz olan çaydanlıkları dekoratif bir hale getirebilirsiniz. Seramik çaydanlıklara ya da porselen çaydanlıklara uygulanınca orijinal bir görüntü elde edebilirsiniz. Sadece çaydanlıklara değil porselen fincanlara, porselen kupalara, seramik vazolara ve porselen sürahilere uygulayabileceksiniz. Biraz zaman ayırarak dikkatli bir şekilde yapıldığında orijinal bir görüntü almamanız elde değil. Yumurta kabuğu ve çaydanlık süsleme deyince biraz alakasız gelmiş olabilir ama bittiğinde bu çalışmaya ve emeğe değdiğini anlayacaksınız.

Boş zamanları değerlendirmek için bu gibi birçok eğlenceli hobi ve etkinlikleri deneyebilirsiniz. Sizde evinizde yumurta kabuğuyla çaydanlık süsleme yapabilir ve ev eşyalarınızı daha dekoratif bir hale getirebilirsiniz. Bunun gibi birçok süsleme tekniğini sitemizde bulabilirsiniz.

İhtiyacımız olan malzemeler:

  • Yumurta kabukları,
  • Beyaz tutkal,
  • Akrilik boya,
  • Desenli peçete,
  • Sünger fırça,
  • Fırça.

yumurta ile yapılanlaryumurta kabuğu 2


Yumurta kabukları ile porselen çaydanlık süsleme nasıl Yapılır?

Yumurta kabuklarını un ufak etmeden küçük parçalara kırın. Yeterli miktarda yumurta kabuğu kırdıktan sonra ise sünger fırça ile yapıştırmaya başlayın. Yumurta kabuklarını biraz boşluk bırakarak beyaz tutkalla yapıştırın. Ne fazla yakın olsun ne de birbirlerinden fazla uzak olsunlar. Tüm yüzeye yumurta kabuklarını yapıştırdıktan sonra ise kurumasını bekleyin. Yumurta kabukları kuruduktan sonra ise bir kat daha beyaz tutkal sürün ve kurumaya bırakın.

yumurta kabukları ile çaydanlik dekoru

Kuruma işleminden sonra beyaz akrilik boya ile yumurta kabuklarını ve tüm yüzeyi boyayın. Boyanın kuruması için biraz bekleyin. Akrilik boya kuruduktan sonra ise beyaz tutkal ile boyanın üzerine bir kat tutkal sürün. Boyanın üzerine bir kat daha beyaz tutkal sürerseniz daha sağlam olur.

çaydanlık süsleme2

Eğer çaydanlığı desenli bir şekilde kullanmak istiyorsanız desenli peçete kullanacaksınız ama sade bir renkte tercih edebilirsiniz. Sade bir renk tercih ediyorsanız ise istediğiniz bir yada daha fazla rengi kullanabilirsiniz. Peçete yapıştırma tekniğinde ise peçeteyi katlarına ayırın. Desenli olan en ince katını ise çaydanlık süslemede kullanacaksınız.

çaydanlık

Peçete üzerindeki deseni dikkatlice kesin ve çaydanlığın üzerine beyaz tutkal yardımı ile yapıştırın. Yapıştırma işlemi için sulu boya fırçasını kullanarak desenin yıpranmadan ve kopmadan çaydanlık üzerine aktarılmasını sağlayabilirsiniz. Yumurta kabukları ile oldukça şık ve dekoratif bir görünüme sahip bir çaydanlık tasarlayabilirsiniz.

çaydanlık süsleme

Çam Ağacının İğne Yaprağından Sepet Nasıl Yapılır?‘nı incelediniz mi?

Yorum Yazın