Zürafa Desenli Tişört BoyamaKonu İçeriği

Zürafa desenli tişört boyama nasıl yapılır?

Yaz aylarında sürekli aynı tişörtleri giymekten sıkıldıysanız. Kendi tişörtlerinizi yaratmak istiyorsanız. Yapmanız gereken sadece üzerinde desen olmayan düz renkli bir tişört ve birkaç farklı renkte kumaş boyası edinmek. Sevdiğiniz bir resmi, kumaş boyaları kullanarak tişörtünüzün üzerine aktarabilirsiniz.

Hediye almak kadar hediye etmeyi de seviyorsanız arkadaşlarınıza, ailenize, akrabalarınıza ve özellikle çocuklarınıza hediye etmek için rengarenk ve eğlenceli tişörtler yapabilirsiniz. Hayal gücünüze göre tasarımlar yapabileceğiniz gibi bir kitaptaki bir fotoğrafı ya da bir resimden faydalanabilirsiniz. Kumaş boyaları kullanılması kolay,hızlı ve harika sonuçlar veren boyalardır.

Basit tasarımlarla çalışın…

Basit şekiller oldukça etkileyicidirler. Eğer seçtiğiniz resimler oldukça fazla detaya sahipse, sadece büyük çaplı şekilleri kullanın. Örneğin bu tişört için kullanılan zürafa resminde arka planı için mavi ve yeşil tonlarının karışımı bir renk kullanılmıştır ama boyama için sade mavi rengini kullanmak daha iyi olacaktır.


Sınırlı renkte boyalarla çalışın…

Siyah ve beyaza ek olarak iki parlak renk kullanmak tişörtün üstündeki resmi daha fazla ön plana çıkaracaktır. Birlikte kullanıldığında birbirini saf dışı yapacak renklerden daha iyi sonuçlar verecektir. Turuncu ve beyaz renklerden oluşan zürafada beyaz rengin kullanılması turuncu rengin daha parlak görünmesini sağlayacaktır.

Genellikle kumaş boyaları su bazlıdır. Çoğu kez sulandırılmadan kullanılsalar da bazen bir miktar su eklemek kumaş boyasının akışkanlığını artırıp uygulanmasını kolaylaştıracaktır. Boyaların marka farklılıklarına rağmen kullanma talimatlarına uyulmasında her zaman fayda vardır.

Kumaş boyaları karıştırarak farklı renkler elde edebilirsiniz ama farklı renkleri karıştırarak elde ettiğiniz kumaş boyaları, o renkte alacağınız bir boyadan daha soluk görünecektir. Örneğin satın aldığınız bir yeşil renk boya, sarı ve maviyi karıştırarak elde edeceğiniz bir yeşil renk boyadan çok daha parlak ve net olacaktır.

Kumaş boyaların uygulanması oldukça basittir. Son derece kolay bir şekilde kumaşın üzerine uygulanabilir. Geniş alanların boyanmasında sert fırçalar oldukça iyi iş görürken, çizgi ve detayların boyanmasında küçük ve yumuşak fırçalar boyayı daha kolay uygulayabilirsiniz.

Birçok boya kumaş üzerine bir kez uygulanmakla hazır hale gelir. Boya ıslakken parçalı bir görüntü veriyorsa sakın endişe etmeyin, çünkü boya çabucak kuruyacak ve düzgün bir görüntü verecektir.

İhtiyacımız olan malzemeler:

  • Beyaz renkte pamuklu tişört,
  • Bir fotoğraf,
  • Kopya kağıdı,
  • Kalem: 3H ve 7B,
  • 3 Renk kumaş boyası: mavi, turuncu, siyah,
  • Fırçalar: 4, 7 numara,
  • Su dolu bir kavanoz,
  • Bir parça mukavva,
  • Ütü.

Zürafa desenli tişört yapımı

desenli tişört

İlk olarak fotoğrafın kopyasını çıkarın. Yumuşak uçlu bir 3H kalem kullanarak fotoğrafınız ana hatlarını çıkarın. Detaylar ve küçük ince şekilleri resmin dışında bırakın.

Kopyanın bir fotokopisini çekin. Çiziminiz kullanacağınız tişörte uygun boyda değilse birkaç farklı boyutta fotokopisini çıkarın. Her bir fotokopiyi tişört üzerinde deneyerek size göre en iyi olanı karar verin. Size uygun olan boyu seçtikten sonra yine 3H kalemi kullanarak fotokopinin bir kopyasını çıkarın.

zürafa desenli tişört

Çizimi tişörte aktarın ve kopyayı ters çevirin arkadaki şeklin çizgileri üzerinden keskin 7B kalemle üzerinden dikkatlice geçin. Aklın ve koyu bir çizgi elde edebilmek için kalemi iyice bastırın. Tişörtü yine ters çevirerek tişörtün ortasına yerleştirin. Lekelenmeleri engellemek için kopyayı doğru yere koyduğunuzdan emin olun. Kopyayı doğru konuma koyduktan sonra 3H kalem kullanarak hatların üzerinden dikkatlice geçin. Kalemi, hatların altında bulunan tişörte geçecek kadar bastırın.

tişört boyama

Kırışıklık ve boya sızıntısını ortadan kaldırmak için

Tişörtün ölçülerinde bir parça karton keserek tişörtün içine yerleştirin. Bu işlem çalışmanız boyunca kumaşın daha düzgün durmasını sağlayacaktır. Boyanın uygulanmasını kolaylaştıracaktır ve eğer boya suluysa bu karton boyanın kumaş üzerine sızıp arka tarafına geçmesini engelleyecektir.

zürafa modelli tişört

Kopya kağıdını tişörtün üzerinden dikkatlice alın. Çizgilerin boyamaya yardım edecek ölçüde temiz ve keskin olmasına dikkat edin. Eğer çizgiler yeteri kadar net ve belirgin değilse kopya kağıdını tekrar tişörtün üzerine yerleştirip çizgilerin üzerinden bir kez daha geçin.

tişört boyama tekniği

Arka planı mavi kumaş boyasını kullanarak ve kısa fırça darbeleriyle yukarıdan başlayarak boyayın. Kenarları ve küçük şekilleri boyamak için ise daha küçük bir fırça yardımı ile örneğin 4 numara fırça işinizi görür. Daha geniş yüzeyleri boyamak için ise 7 numara bir fırça yardımıyla oldukça kolay olacaktır. Boyama işlemi yaparken elinizle kumaşı lekelememek için diğer bölümleri kağıtla kapatın.

tişört boya

Mavi arka planın kurumasından sonra yine aynı fırçaları kullanarak zürafa başının turuncu renkli kısımların boyayın. Boyanın kuruduğundan tamamen emin olun.

zürafa tişört

Zürafanın siyah bölümlerini siyah kalemle daha belirgin hale getirin. Çizgileri ekleyin 4 numaralı fırça yardımı ile ana hatları yukarıdan başlayarak boyayın. Her bir çizgiyi uç kısmını sivrilterek bitirin, ardından gözler, burun delikleri gibi kısımları boyayın.

tişört ütüleme

Boya kuruduktan sonra tişörtü ters çevirip resmi tersinden ütüleyerek renklerin sabitlenmesini sağlayın.

Yorum Yazın